Rendszeresen előkerül nálunk az olimpia rendezésének ötlete, és sokan úgy tesznek, mintha ennek lenne realitása. Miket érdemes itt figyelembe venni?
1. Az emberek nagy része szereti a sportot, ráadásul Magyarország igen sikeres volt az olimpiákon. Teljesen érthető hát, hogy sokan szeretnének hazai rendezésű olimpiát. Ehhez kisebb súllyal hozzájön még, hogy egy sikeres olimpia presztízst is hoz az országnak, másoknak emiatt szimpatikus.
2. A sportolók és sportvezetők a sport világában élnek, a szemléletük erre összpontosul, megint csak természetes, hogy teljes mellszélességgel az olimpiarendezés mellett állnak.
3. Különösen a jelenlegi politikai kurzus meglehetősen sport (és nemzet) centrikus, és nem is fél áldozni rá, mint láthatjuk. Reményeik szerint továbbá egy olimpia megrendezésével a saját presztízsüket is növelnék. De a többiek részéről is hazafiatlannak tűnne szembe menni egy ilyen szép vízióval. Mindenki úgy csinál hát, mintha nem látná, hogy a császár meztelen.
4. Az olimpia megrendezése egyeseknek nagy üzlet lenne, gondolok itt a vállalkozókra, vállalatokra, melyek elnyerik a hozzá kapcsolódó beruházások kivitelezését. (Ráadásul ugye az efféle beruházások körül nem is mindig tisztán folynak a hatalmas pénzek.)
5. Elég rendes államadósságunk van, és az ellene indított harc sem úgy halad, ahogy azt elképzelték. Egy olimpia pedig drága, és igen valószínű, hogy nem hozná vissza az árát, plusz abban is kb. biztosak lehetünk, hogy a végösszeg lényegesen több lenne, mint amit most mondanak, mert így szokott lenni. Majd akkor térjünk vissza a dologra esetleg, ha az adósságunk nem 80% lesz, hanem 20. Ráadásul ugye ezt az adósságot nagyrészt nem is magunknak, hanem a gyerekeinknek termeljük.
6. Egy rosszul megrendezett olimpiával ugyanakkorát lehet bukni presztízsben is, mint amekkorát egy jóval nyerni. Erről a kockázatról sem szabadna elfeledkezni.
7. A hazai hangok ellenére azért nagyon nem kell félni attól, hogy megkapnánk a rendezést. Amikor odaítélik a jogot, akkor azért reálisabban szemlélik a helyzetet. (Bár ki tudja ugye, hogy ott is mekkora a korrupció...)
8. Maradjunk csak egyelőre az olyan léptékű események rendezésénél, melyekkel elbírunk, plusz népszerűek is nálunk. Legyen elég a vizes VB, amit nemrég kaptunk meg 2017-re.
Ennyi.
Ha egyetértetek, meg akkor is, ha nem, ne hagyjátok ki a könyvemet: