(Az alábbi egy rövidített változat, emlékeztetőül. A teljes változatot ezen a linken találod. A megjelenő oldalon, ahogy áll, a legfelső sorban kattints a címre vagy a doc vagy a pdf linkre.)
(Hozzászólni a szöveg alatt lehet.)
1. Többvilág
A nagyvilág részeként sok különféle világ vesz körül bennünket.
Ezek külön-külön is szélesek és mélyek. Érdemes észrevenni őket, és felismerni, hogy mi mindennel körülvéve élünk.
1) A fizikai világ
2) Az élővilág
3) Az ember saját világa
4) A társadalom világa
5) Az információ világa
Érdemes kiemelni, hogy a kis dolgok is sok mindent rejthetnek magukban: egy emberben is egy egész világ lakozik, de ugyanezt lehet elmondani a közeli környezetünkről: egy kertről vagy egy településről. Ez mind-mind egy-egy mikrokozmosz.
Egyrészt ezért, másrészt mert ma már a technika sok mindent lehetővé tesz, nem feltétlenül kell messzire mennünk ahhoz, hogy új területeken barangolhassunk, új dolgokat fedezhessünk fel. Néhány könyvvel, egy számítógéppel és az internettel, egy-két egyéb technikai eszközzel akár egy szobában ülve, olcsón és kényelmesen is bejárhatjuk a világot – illetve a különféle világokat. Esetenként többet is nyerhetünk ezzel, mint a valódi utazással. (Persze azért az utóbbi is jó és hasznos lehet.)
2. A világ nézetei
Ugyanaz a világ nagyon másképp tud hatni, ha másképp nézzük, vagy ha más arcát szemléljük.
Azaz a világról bennünk kialakuló kép relatív. Ennek okai részletesebben:
2) A ránk hatással lévő külső körülmények
3) Az, hogy a környezet más-más arcát mutatja
3. Bezártságunk
Az emberek a világnak csak egy kis részéről tudnak, csak egy kis részében mozognak.
Vagyis lényegében tudomást sem veszünk az itt bemutatott világok nagy részéről, a valóságnak csak egy töredékét ismerjük. Ez pedig annak a megítélését is ronthatja, amiről tudunk: hajlamosak vagyunk szűk perspektívából szemlélni a világot, egymást és önmagunkat.
Sokan egész életükben sem gondolnak bele, minek a közepén élnek.
Bezártságunkat több dolog is elősegíti.
Ameddig az ember nem is hall bizonyos dolgokról, kíváncsi sem lehet rájuk. Így talán a sokszínűség távlati bemutatása, a világ fontos dolgainak felvillantása is hozzájárulhat az érdeklődés felkeltéséhez, ezen keresztül pedig a reális világkép eléréséhez, a megismerés egységesebbé tételéhez.