(Az alábbi egy rövidített változat, emlékeztetőül. A teljes változatot ezen a linken találod. A megjelenő oldalon, ahogy áll, a legfelső sorban kattints a címre vagy a doc vagy a pdf linkre.)
(Hozzászólni a szöveg alatt lehet.)
1. Evolúciós stratégiák
Az evolúciós sikerhez többféle út is vezethet. A különböző fajok gyakran különböző stratégiákat követnek, de fajon belül is előfordul a stratégiák keveredése.
2. Méret
· A test méretének, tömegének általában van egy közbenső optimális értéke.
· A kisebb, gyengébb állatoknak általában erősebb a mérgük.
3. Bőrszín
Ha az embernek sötétebb a bőre, az két dolgot befolyásol: egyrészt véd a leégés ellen, de ezzel együtt csökkenti a D vitamin termelődését is, mivel ehhez a bőrbe hatoló napfény kell. (A D vitamin a csontok egészségéhez szükséges.) Ez a két hatás együtt határozza meg a bőr árnyalatát: Ha valahol sokat süt a nap, ott a sötét bőr a jó, mivel ez véd meg a leégéstől, és még így is megfelelő lesz a termelődő vitamin mennyisége. Ahol viszont kevés a napfény, ott a sötét bőr már akadályozza a vitamintermelést, és nincs is szükség a leégés elleni védelemre: a világos bőr lesz az előnyös. Ezért vannak fekete és fehér emberek. De ezért vannak átmeneti, barna bőrű népcsoportok is, ahol ugyanis a napsütés közepesen erős, ott az a legjobb, ha a bőr csak annyira fakul ki, ami már lehetővé teszi a szükséges mennyiségű vitamin termelődését, de még megfelelően véd a leégés ellen is.
4. Szaglás
Ez egy ősi, az agyba mélyen beépült érzék. Azért ilyen, mert az emlősök őseinek nagyrészt erre kellett támaszkodniuk, mivel a dinoszauruszok mellett kénytelenek voltak éjszakai életmódot folytatni.
5. Látás
5.1. A látható fény
A látható fény a teljes spektrumnak egy igen keskeny szelete. Azért éppen ebben látunk, mert ez átmegy a levegőn, és mert ez jól tájékoztat bennünket a különféle anyagok összetételéről, alakjáról.
5.2. Színlátás
Azt, hogy színeket is látunk, mint oly sok minden mást, az tette lehetővé, hogy hasznos volt a túlélés szempontjából: például neki köszönhetően tudtuk hatékonyan megállapítani, hogy melyik gyümölcs az érett.
5.3. Térlátás
Ez azt jelenti, hogy amikor ránézünk valamire, a látvány alapján tudjuk, hogy az a térben hol helyezkedik el.
6. Agy
Az agy két féltekéje jellemzően különböző képességekkel rendelkezik, különböző feladatokat végez. A bal agyfélteke lebontó, logikus, elemző, míg a jobb az „egészet” figyeli, átérez, kreatív.
7. Játék
Sok állatfaj egyedei játszanak, annak ellenére, hogy ez jelentős energiát igényel és meglehetősen veszélyes is lehet. Ezt elsősorban az magyarázza, hogy a játék hasznos: edzi a testet, fejleszti a készségeket, és az állat tapasztalatokat szerez a világról és a társakról.
8. Egyebek
1) A növények és állatok mellett vannak még az élőlényeknek más, egymástól hasonlóan elkülönülő csoportjai.
2) Vannak fajok (illetve fajcsoportok), melyek hosszú időn keresztül nem változnak.
3) A magas vérnyomás és a só
4) A tej megemésztésének képessége
5) Miért álmosodunk el, és miért vagyunk hajlamosak fázni evés után?
6) Furcsa preferenciák $