(Az alábbi egy rövidített változat, emlékeztetőül. A teljes változatot ezen a linken találod. A megjelenő oldalon, ahogy áll, a legfelső sorban kattints a címre vagy a doc vagy a pdf linkre.)
(Hozzászólni a szöveg alatt lehet.)
1. Fény
Az ebben a témában leírt jelenségeket két részre lehet osztani. Egyrészt vannak a specifikus jelenségek, melyek önmagukban fontosak. Ilyen a fény. Másrészt vannak az általános jelenségek, melyek több formában is megjelennek, melyek megismerésével sok különböző dolgot meg lehet érteni. Ilyenek a hullámok: sok közös van ugyanis például a víz, a hang és a fény hullámaiban.
A fény több más témában felbukkan.
Itt annyit érdemes még hozzátenni, hogy minden elektromágneses sugárzás olyan, mint a látható fény, csak más a hullámhossza.
2. Hullámok
A hullám valaminek a periodikus változását jelenti térben és időben.
Azért érdemes őket külön, elvont módon tanulmányozni, mert sok különféle dolognak vannak hullámai. Így vannak víz-, hang-, és fényhullámok, vannak a földerengések hullámai, de a fizikai „részecskék” hullámai is, amiről a ‘Kvantum világ’ témában volt szó.
3. Hőmérséklet
Köznapi értelemben mindenki tudja, mi a hőmérséklet, fizikai értelemben pedig alapjában véve, minél melegebb valami, annál gyorsabban mozognak a részecskéi.
4. Endoterm és exoterm reakciók
Ez a fizikai reakciók két fajtája. Endoterm az a reakció, melynek az energiamérlege negatív, összességében energiát kell betáplálni hozzá. Ilyen például a jég felolvasztása vagy a víz elforralása. (@@Jobb példa?) Az exoterm reakció ennek az ellentéte, amikor összességében energia szabadul fel. Ilyen például az égés.
5. Egyebek
1) Párolgás
2) Az áram sebessége
3) Tükörkép és fénykép